PUMY
Mezi nejoblíbenější ohňostrojové efekty patří kulové a válcové pumy, které existují v kalibrech od 25 mm do 450 mm (speciální japonské až 1200 mm), vystřelují se z moždířů a efekt tvoří na obloze. Efekty mají svá jména a je jich několik tisíc (brokátová koruna, diamantová chryzantéma, létající rybky, zlatá pivoňka,…).
Hlavní surovinou téměř všech ohňostrojů jsou součásti prachu, ledek, uhlí, síra, pak piliny železné, měděné, zinkové atd., různé soli plamen zabarvující, pryskyřice, kafr, plavuň atd. Střelný prach na ohňostroje bývá zrnitý neb moučný. V náhradu zaň zkoušely se též střelná bavlna, nitroglycerin, dynamit, pikrinové sloučeniny atd.
V Česku se používájí kulové pumy od 2" (50mm) do 12" (300mm). Existují i mnohem větší, dokonce v Guinessově knize rekordů je kulová puma 48" (1200mm)
KULOVÁ PUMA
Kulová puma 45 mm
Kulová puma 50 mm
VÁLCOVÁ PUMA
Těleso válcového tvaru je vyrobeno z lepenky nebo z umělé hmoty. Ve spodní části je umístěna výmětná náplň oddělená od ostatních částí výrobku lepenkovými vložkami. Výmětnou náplň tvoří černý prach, který je iniciován stopinou z jednotného zápalu. Puma se vystřeluje z moždíře válcového tvaru uzavřeného dnem. Musí se vkládat do moždíře výmětnou náplní dolů. Horní část pumy je vymetena z moždíře do výšky 50 až 100 metrů a její funkce nastane až v této výšce. Zážeh od stopiny přechází přes zpožďovač (lisovaný černý prach a přechází opět na stopinu, která zažehuje funkční náplně, tj. světlice, dýmové vložky, konfekty, figuriny, ev. další vložená tělíska.
válcové pumy
MOŽDÍŘE
V dnešní době se používají moždíře ocelové, laminátové a ze silnostěnného papíru. Ocelové moždíře se dají během ohňostroje opakovaně nabíjet. Dříve se tyto moždíře zakopávaly do země buď jednotlivě nebo po skupinách.
Moždíř 45 mm plast
Moždíř 50 mm plast
Moždíř 75 mm plast
VIDEA